Kanlı Topraklar Timothy Snyder

Kanlı TopraklarHitler ve Stalin Arasında Kapana Kısılan Avrupa

Liste Fiyatı : 289,00TL
İndirimli Fiyat : 289,00 TL
Sepete Ekle
9786057879424
362336
Kanlı Topraklar
Kanlı Topraklar Hitler ve Stalin Arasında Kapana Kısılan Avrupa
289.00

SNYDER’İN KANLI TOPRAKLAR ADLI ESERİNİN KAZANDIĞI ÖDÜLLER

Phı beta kappa ralph waldo emerson ödülü avtupa kavramı için leipzig kitap ödülü (almanya)

Edebiyat dalında amerikan sanat ve edebiyat akademisi ödülü

Duff cooper ödülü (birleşik krallık)— aday listesi

Cundıll tarih ödülü (kanada)— mükemmelliyet tanınması

Wayne s. Vucınıch kitap ödülü

Slav, doğu avrupa ve avrasya çalışmaları derneği—aday listesi

Gustav ranıs uluslararası kitap ödülü

Waclaw jedrzejewıcz tarih ödülü

Amerika pılsudksı enstitüsü

İkinci dünya savaşı uluslararası tarihi’nde prıx baron velge, brüksel lıbre üniversitesi

Prakhın uluslararası edebiyat kuruluşu kitap ödülü—mansiyon ödülü

Tadeusz walendowskı ödülü

Ndr kultur sacbuchpreıs (almanya)—aday listesi avusturya yılın bilimsel kitabı—aday listesi

 

TIMOTHY SNYDER’İN KANLI TOPRAKLAR ADLI ESERİNE ÖVGÜLER

“Snyder, 1930 ve 1945 yılları arasında Baltık devletleri, Beyaz Rusya, Polonya ve Ukrayna’da gerçekten nelerin yaşandığını gösteriyor. Stalin’in başlattığı kıtlıktan 1945’deki ölüm yürüyüşleri ve toplu etnik temizliğine kadar tüm bu sınır bölgeleri hem Stalin hem de Hitler’in ideolojik saplantılarının odağındaydı.”

—Antony Beevor, Telegraph (Londra), Yılın Kitabı

 

“Snyder’in katkıda bulunmak istediği asıl şey, Ukrayna’daki kıtlık, Yahudi Soykırımı, Stalin’in toplu infazları, Sovyet savaş tutsaklarını açlıktan öldürme planı ve savaş sonrası etnik temizliği kitabın tüm bölümlerinde aynı olağanüstülükle farklı yönden ele almaktır. Nazi vahşetini veya Sovyet mezalimini başkalarının yaptığı gibi ayrı olarak ele almaktansa onları birlikte ele almayı yeğlemiştir. Yine de Snyder, her iki sistemi tam olarak karşılaştırmıyor. Onun maksadı daha ziyade iki sistemin birbirlerine destek olarak ve birbirlerini kışkırtarak aynı suçları aynı zaman diliminde ve aynı yerlerde işlediğini ve en önemlisi birbirleriyle olan etkileşimlerinin daha fazla toplu katliam gerçekleştirmeye ittiğini göstermektir.”

—Anne Applebaum, New York Review of Books

 

“Kendi tarihlerini bildikleriyle övünenler bile Snyder’in sezgisi, farklılığı ve karşılaştırmalarıyla kendilerini sürekli bir düşüşteymişçesine hissedecekler. … Bay Snyder’in bu titiz ve incelikli eseri, Stalin’in Hitler kadar kötü olup olmadığı ya da Sovyetlerin Ukrayna’da veya başka yerlerde gerçekleştirdiği toplu katliamların, Nazilerin Yahudileri imhası ile eşdeğerde olup olmadığı hakkında kısır kalıplardan uzak duruyor. Yaptığı şey hayran bırakacak şekilde açıklamalarda bulunmak ve kayıt altına almak. Her iki totaliter imparatorluk, insanları istatistiklere ve onların ölümlerini de daha iyi bir gelecek adına atılan gerekli adıma dönüştürdü. Bay Snyder’in eseri iyi niyet, doğruluk ve anlayışla olayların nasıl olduğunu ve kime yönelik gerçekleştirildiklerini anlatıyor.”

—The Economist

 

“Her biri, kasıtlı olarak gerçekleştirilen toplu katliamların dehşet verici çılgınlığını oluşturdu. … Snyder, kapsamlı ve dokunaklı anlatımını kurbanlar, failler ve şahitlerin gözünden kısa ve öz olarak vurguluyor.”

—New York Times Book Review

 

“1933 ve 1945 yılları arasında Doğu Avrupa’da 14 milyon insan katledildi. Kanlı Topraklar: Hitler ve Stalin Arasında Kapana Kısılan Avrupa adlı eser, bu milyonların nasıl, nerede ve neden katledildiklerini sırasıyla anlatıyor. Giderek artan bu etki, modern Avrupa ile II. Dünya Savaşı’nı her açıdan yeniden ele almamıza neden oluyor. Bu yol boyunca Snyder, çok önemli bir şeyi başardı: ölenlere kurban gözüyle bakmayarak insanlığın onurunu kurtardı.”

—The New Republic, Editör’ün Seçimi 2010’un En İyi Kitapları

 

“Snyder, araştırmasında dikkatli ve titiz, anlatımında ise oldukça etkileyici… Anlatımına Sovyet ile Alman toplu zulümlerini de ekleyen Timothy Snyder, 20. Yüzyılda nükleer silahların icadından önce gerçekleşen topyekûn savaşın fesatlığına dair gerekli fakat yasaklı incelemelere başlıyor.”

—Washington Post

 

“Birçok savaşta olduğu gibi, II. Dünya Savaşı’nın hikâyesi genellikle savaşı kazananlar tarafından anlatılır. Diplomatik ve askeri değerler büyük ölçüde Batı’da konuşlanır ve manevi açıdan dimdik duran Birleşik Devletler, Britanya ve Sovyetler Birliği gibi Müttefikleri faşizme karşı savaşa iter. Yahudi Soykırımının, soykırımsal amaç ve insanlık trajedisinden ayrı olarak kendisine ait bir hikâyesi var. Timothy Snyder’in Kanlı Topraklar: Hitler ve Stalin Arasında Kapana Kısılan Avrupa adlı eseri, bu kavramlarda dramatik bir değişimi zorluyor. … Kanlı Topraklar kitabında, Bay Snyder, diğer hedeflerinin arasına, yeniden canlandırmak adına Yahudi Soykırımını bir çerçeve içine, bir bakıma büyük Avrupa çekişmesinin tarihine yerleştirme teşebbüsünde bulunuyor. Bu, hiçbir tarihçinin mücadele riski almadan teşebbüste bulunacağı bir konu değil. Yahudilere ilişkin bu acıları en aza indirgemek şöyle dursun, Kanlı Topraklar, Nazi ölüm makinesi hakkında geniş bir portre çiziyor.”

—Wall Street Journal

 

“Stalin ve Hitler’in birbirini nasıl suç işlemeye ittikleri ve Baltık Denizi ile Karadeniz arasında 14 milyon insanın canına nasıl kıydıkları anlatılıyor. Bu eser, Yale Üniversitesi’ndeki bir tarihçinin yazdığı ve defalarca okunmayı hak eden ömürlük çalışmasıdır.”

—The Economist, Yılın Kitabı

 

“Elbette ki her şeyi bilmemiz, anlamamız ve hissetmemiz gerek. Hüzün dolu ve açık ifadelerin yer aldığı cümlelerde geçen anlamlı ayrıntıların verildiği bu eserde, Snyder’in zalim fakat sağduyulu anlatımına kapılacak kişilerdeki bu üç duyuyu geliştirecektir.”

—David Denby, The New Yorker

 

“Bu harikulade ve yürek burkan hikaye, yalnızca Yahudi Soykırımında ölenleri değil aynı zamanda Sovyet Ukrayna’da Stalin’in talimatıyla açlıktan ölen 3,3 milyon kurbanın, perişan olan Polonyalı elit tabakanın ve Hitler tarafından açlıktan öldürülen Ruslar, Beyaz Ruslar ve Ukraynalıların dahil olduğu 1933 ve 1945 yılları arasında Berlin ve Moskova arasında kalan topraklarda katledilen 14 milyon insanı anlatıyor.”

—Financial Times

 

Gerçekleştirdikleri kasıtlı toplu katliamdan dolayı, Hitler ve Stalin eşsizliklerini hala koruyorlar. İşledikleri suçlar hakkında elimizde pek çok bilgi kaynağı olmasına rağmen, özellikle bu iki büyük diktatörlüğün birbirinin etkisi altında nasıl kaldığını göremediğimizden dolayı kişiliklerini hala yanlış anlıyor olabiliriz. 1930’ların ortası ile 1940’ların ortasında Polonya, batı Rusya, şu anki Ukrayna, Beyaz Rusya ve Baltık cumhuriyetlerinde yaşanan en dehşet korkuların önemini atlıyoruz. Timothy Snyder, Kanlı Topraklar adlı eserinde, 20. Yüzyılın ortasında Avrupa’nın yaşadığı kâbusun çerçevesini yeni bir anlatımla ikna edici ve dokunaklı bir şekilde aktarıyor.”

—The Independent (Londra), Yılın Kitabı

 

“Titizlikle araştırılmış. O dönemin alışılagelmiş tablosunu düzelten Kanlı Topraklar, son derece kıymetli bir eser. Tarihin coğrafyasından alınan etkileyici ve önemli bir ders niteliğindedir.”

—Adam Hochschild, Harper’s Magazine

 

“Milyonlarca doğu Avrupalı, Avrupa tarihindeki en ölümcül iki rejim olan Almanya ve Sovyetler Birliği arasında kapana kısılmışlardı. Hikâyeleri, Timothy Snyder’in bu mükemmel eserinin tam merkezinde. Kanlı Topraklar çok iyi ve net olarak yazılmış bir eser. Kitap, çoğu adeta hayrete düşüren güncel istatistiklerle derlenmiş fakat aynı zamanda bireylere ait dokunaklı hikâyeler de var… Bazısı aşina ama büyük bir kısmı değil. Snyder, Stalincilik, Nazizm ve Yahudi Soykırımı hakkında düşünce tarzımızı değiştiren doğu Avrupa hakkındaki yeni düşünce şeklinin en önemli figürüdür. Snyder, çoğu henüz aktarılmamış önemli ölçüde yeni düşünce ve araştırmayı bir araya getirmiştir. Birçok söylenceyi yıkan ve Avrupa’nın etkileyici yeni tarihçesini başlatan müthiş bir irfan çalışması.”

—New Statesman

 

“Timothy Snyder’in eseri çığır açıyor. Yalnızca II. Dünya Savaşı ve vahşeti hakkında yeni bilgiler sağlamakla kalmıyor, yeni bir ışık altında tarihi olayları görmemize izin veren hem kronolojik hem de coğrafik bir bakış açısı sunuyor.”

—The Jewish Forward, 2010’un En İyi Beş Kurgusal Olmayan Kitabı

 

“Snyder’in, yepyeni arşivsel bulguları değerlendirdiği Stalin ile Hitler’in ölüm tarlalarının nefis ve tüyler ürpertici anlatımı, okuyucuyu, Sovyetlerin işlediği cinayet suçlarını inkâr eden çağdaşların, tasarlanan kıtlıkta ölen altı milyon insanı ya da 1937-38’deki temizlikte öldürülen 100,000 Polonyalıyı öğrendiğinde vereceği tepkiden dolayı merakta bırakıyor.”

—Reason, 2010’un En İyi Kitapları

 

“Timothy Snyder’in Kanlı Topraklar adlı eseri, Naziler ve komünistler tarafından Ukrayna, Beyaz Rusya, Polonya, Batı Rusya ve Baltıkların bazı bölgelerini harap eden toplu katliamlarını açığa vuran [bir] anlatımıdır.”

—John Gray, New Statesman, 2010’un En İyi Kitabı

 

“Timothy Snyder’in kanlı topraklar olarak nitelendirdiği bölgedeki Sovyet ve Nazi yönetiminin yarattığı ideoloji, politik strateji ve günlük korku hakkında gerçek bir rapor. Timothy Snyder, İngilizce, Almanca, Yahudi Almancası, Çekçe, Slovakça, Lehçe, Beyaz Rusça, Ukraynaca, Rusça ve Fransızca arşiv araştırması yaptı. Fevkalade bir öğrenme yeteneğine sahip. Sahip olduğu yalın hayal gücü sayesinde, başkalarının yalnızca keşmekeş ve karışıklık olarak görebilecekleri şeyleri birleştirmelerle, benzerliklerle ve genel eğilimlerle ele almış. … Bu önemli bir eser.”

—Istvan Deak, The New Republic

 

“Titizlikle araştırılan bu tarihte, Snyder, Hitler’in Yahudileri ortadan kaldırması ile ilk Stalincilerin Rus köylüleri olarak bilinen ‘kulakları’ ortadan kaldırması arasındaki manevi eşitliği savunmuyor. Aksine bu, cesetlerin ve cesetlere ait küllerin endüstriyel istismarı eşi benzeri olmayan insanlık dışı bir Hitler vahşetiydi. Bununla beraber, hem Nazi hem de Sovyet toplu katliamlarının birlikte ele alındığı ilk İngilizce kitap olma özelliğini taşıyor. Siyasi toplu katliamın tarihini anlatan Kanlı Topraklar, 14 milyon insanı ölü statüsüne koyan siyasi hastalığı görmemizi sağlıyor.”

—Telegraph (Londra)

“Hitler ve Stalin’in neredeyse eşzamanlı olarak gerçekleştirdikleri soykırım hakkında çığır açan bir kitap.  Snyder’in yazdıklarını okumadan, hem Stalinciliği hem de insan tabiatını anlamak ne yazık ki mümkün olmayacak.”

—Slate

 

“Yetenekli bir tarihçi, başarılı bir anlatımcı ve kurbanların dert ortağı olan Snyder, söylentiler hakkında ortaya çıkardığı gerçeklerle, düzelttiği yanlış kanılarla, eşit ölçüde kaynak, analiz ve insanların ilgisini çeken şeyleri ortaya koymasıyla oldukça karmaşık olan bu hikâyeyi ustalıkla anlatıyor. Kanlı Topraklar, ibret verici bir açıklıkla, nüfus istatistikleri bakımından Avrupa tarihindeki en büyük trajedinin korkunç hikâyesini anlatan mükemmel, güvenilir ve iyi tasarlanmış bir eser. Snyder, totaliter yapının milyonlarca kurbanına birer kimlik vermek için yola çıktı. Ve hayran bırakan bir şekilde de bunu başardı.”

—Roger Moorhouse, BBC History Magazine

“Kanlı Topraklar, bu korkunç döneme karşı bakış açımızı değiştiriyor. … Snyder, ‘kanlı topraklarda’ gerçekleşen bu dehşet mezalimin, tek bir tarih çerçevesi içinde belirtilmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor. Örneğin, Hitler’in işlediği suçları ‘tarihin dışında kalamayacak kadar büyük’ veya Stalin’inkileri, modernleşebilmek için yaratılan korkunç bir yöntem olarak görerek her ikisini ayrı değerlendirmek, iki diktatörün, ‘yaptıkları işleri bize kendilerinin tanıtmasına’ izin vermek anlamına geliyor. … Bu kitapta unutulmayacak şekilde anlatılan Ukrayna kıtlık günleri, bize, Stalin’in kırsal bölgede neler yaşandığını bildiğini ve olayları doğal akışına bıraktığını kesin olarak gösteriyor. Rakamlar o denli büyük ve korkunç ki keder bile uyuşup kalır. Büyük bir araştırmacı olmanın yanında muhteşem bir yazar da olan Snyder bunun farkında. Bizden, yuvarlak sayılar halinde düşünmememizi istiyor.”

—David Herman, New Statesman, 2010’un En İyi Kitabı

 

“Tarih hakkında önemli yeni [bir] çalışma. Snyder, bize, Yahudi Soykırımı sırasında gerçek ölüm tarlalarının, Alman işgali altındaki doğu bölgelerinde olduğunu hatırlatıyor.Snyder, içindeki bilgiler ve kesin rakamsal verilerle, yürüyen bir ansiklopedi gibi. Kanlı Topraklar adlı kitabında Snyder, Yahudi Soykırımını, diğer vahşetlerle birlikte tek bir çerçeveye yerleştiriyor. … Snyder, günümüz modern Avrupa’sında belki de en yetenekli genç tarihçi. Şaşılacak derecede verimli olan Snyder, güvenilir bir ustalıkla çalışmalarını hazırlar, ciltlerce farklı dillerdeki bilgiyi ortaya çıkarır ve keşfettiklerini mükemmel bir şekilde sentezler. Kanlı Topraklar, Avrupa tarihinin tüyler ürperten o döneminin müthiş derecedeki anlatımıyla değerli bir eser halini alıyor. … Yapay yeteneğini sergilediği bu düz yazı tarzıyla, Snyder, hüzünlü temalarına uygun manevi bir uğraşı içine giriyor ve nadiren sıradanlığa boyun eğiyor. Kanlı Topraklar, her açıdan olağanüstü hatta mükemmel bir başarı.”

—Samuel Moyn, The Nation

 

“Kanlı Topraklar kitabının bir yeniliği de İkinci Dünya Savaşı ve savaşa zemin hazırlayan yıllara olan klasik bakış açısını yüz seksen derece döndürüyor oluşudur. Güçler arasındaki çekişmeyi tepeden aşağıya doğru göstermek yerine, kurbanların ve bu cinayetlere yakından şahitlik edenlerin bakış açısından göstermekle başlıyor. Hitler ve Stalin’in işlediği suçların boyutu hakkında yoğun tartışmalar olmaya devam edecektir. Fakat kesin surette bilmemiz gereken bir şey var: Kurbanlar için bir fark yoktu.”

—Gal Beckerman, Boston Globe

 

“Doğu Avrupa tarihi, Sovyet tarihi ve Yahudi Soykırımı çalışmaları alanına önemli bir ses getiren zeki bir ilim adamının cüretkâr eseri. Bu büyük hikâye güzel bir şekilde düzenlenmiş, duyguyla ve titizlikle yazılmış. Snyder’in bu çalışması, Nazi ve Stalin rejimlerini—her ikisi arasındaki farkları betimlemeden; iki rejimin yarattığı vahşet sırasında insanların tam olarak nasıl farklı şekillerde acı çektiklerini göstermeden—trajik ve felaketlerden oluşan bir dönem olarak aynı kefeye koyma eğilimindedir. Hangi sebepten olursa olsun, Hitler ile suç ortaklarının işlediği suçları küçümsemenin yanı sıra Stalinciliğin işlediği suçları mübalağa etmek isteyen kişiler için Snyder, yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırıyor. Anlatımını, çeşitli Avrupa dillerindeki kaynaklardan etkileyici bir şekilde yararlandığı Sovyet, Nazi, doğu Avrupa tarihi ve Yahudi Soykırımı çalışmalarıyla ilgili son araştırmalarına dayandırıyor. Bu, takdire şayan bir başarı ve tüm bu alanlar için büyük bir hizmet.”

—Wendy Lower, Journal of Genocide Research

“Snyder’in, Kanlı Topraklar adlı kitabındaki en büyük başarısı, Yahudilerin arasından bu korkunç deneyimleri yaşayan insanlara bu karmaşıklığı göstererek Yahudilerin yaşadıkları garabetin duygusunu koruyabilmiş olmasıdır. Yahudiler ve Komünizm arasındaki ilişki, Snyder’in işaret ettiği hususlar arasından muhtemelen en tartışmalı olanıdır ve ayrıca, Snyder eserinin başından sonuna kadar gördüğümüz derin öğrenme, kapsamlı karşılaştırma, açık ve özenli manevi yargıların faydasını gösteriyor. Her kim Yahudi Soykırımını tam anlamıyla kavramak istiyorsa, bu son musibeti mümkün kılmak için ne kadar kötülüğün yapılması gerektiğini anlatan Kanlı Topraklar adlı eseri mutlaka okumalı.”

—Adam Kirsch, Tablet

 

“Batı’da yaşayan bizler için, II. Dünya Savaşı’nda gerçekleşen korkunç olaylar, Auschwitz, Iwo Jima ve Hiroşima isimleriyle bağlantılıdır. Yale Üniversitesi’nde son derece yetenekli bir tarihçi olan Snyder, bu yerlerin önemini inkâr etmeden, birçok kurbanın hayatının nerede ve nasıl sona erdiğini gösterdiği o yıllarda devam eden toplu katliamlara karşı olan bakış açımızı hızla değiştiriyor. Kanlı Topraklar, ürkütücü gerçekler ve ifşaatlar ile dışına taşıyor… Eserin herkes tarafından okunması gerektiğine dair varılan bu sonuçla, Snyder, kurbanları faillerinden düzgün bir şekilde ayırmak için bazen güçleştiren suçluluğun gölgesinde anlayış ve itiraflarla bu kanlı tarihin sorguladığı bu manevi değerleri işaret ediyor. Bu kanlı topraklar üzerindeki uluslar, en büyük mağdur statüsü hakkını elde etmeye çalışırken, Snyder, yakın geçmişteki ‘şehitlik rekabeti’ konusundaki tehlikelere fazlasıyla ışık tutuyor.”

—Seattle Times

 

“Snyder’in tashihçi tarihi, II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan trajedilere yeniden göz atarak Almanya ve Sovyetler Birliği arasında uzanan topraklarda 14 milyon insanın nasıl öldüğünü açıklıyor.”

—Roll Call

 

“İstatistikler, Bay Snyder’in anlatımında önemli bir role sahip fakat kendisi her bir rakamın bir zamanlar birer birey olduğunu unutmuyor… Bu kitap her ne kadar gaddarlıklarla dolu olsa da oldukça önemli bir eser.”

—Washington Times

 

“Snyder, çok az batılı akademisyenin aşina olduğu dillere ait kaynaklardan inkâr edilemeyecek yeni bulgular sunuyor. Kanlı Topraklar adlı eserin başarısı, fazlasıyla duygusuz olayların etkili bir şekilde aktarılmasından geliyor.”

—Financial Times

 

“Sıkı ve sağgörülü bir ilim gösterisi.”

—Booklist

 

 

“Sovyetler Birliği ve Nazi Almanya’sı tarafından ortaklaşa işlenmiş toplu katliam üzerinde tüyler ürpertici şekilde sistemli bir çalışma. Sarsıcı unsurların yer aldığı önemli bir ilim çalışması.”

—Kirkus Reviews, yıldızlı eleştiri

 

“Kusursuzca araştırılmış bir tarih. Snyder’in bu eserindeki en önemli unsurlardan biri, ‘kanlı topraklarda’ ölenlere ait unutulmuş kimliklere yeniden hayat vermesidir. Nazi ve Sovyet rejimleri, insanları sayılara dönüştürürken, Snyder ise Doğu Avrupa’daki bireyler üzerinde etki bırakan benzersiz trajediyi geniş bir anlatımla yeniden bağlıyor.”

—Irish Times

“Bu kitap, 20. Yüzyılın ortaları hakkında düşüncelere sahip olan okuyucuları altüst edecek. Snyder, aynı anda iki zor görevin üstesinden geliyor. Sıkça incelenen bir dönemi araştırıyor ve yeni bir bakış açısı getiriyor. Ayrıca, tarihin sıklıkla yeni şahitler ortaya çıkardığı Doğu Avrupa üçgeninde araştırılmamış tarihi olayları gün yüzüne çıkarıyor… Kanlı Topraklar, 20. Yüzyıl tarihine ve tarihin nasıl anlatıldığına ilgi duyan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Snyder’in geçmişle ilgili araştırmaları, geleceği takip etmek açısından incelenmeye değer.”

—The Prague Post

 

“Derinden etkiliyor.”

—Washington Monthly

 

“Doğu Avrupa tarihine ilgi duyan herkes tarafından mutlaka okunması gereken bir eser.”

—Anna Porter, Globe and Mail

 

“Bu çarpıcı kitabın yazarı olan Snyder, bazılarını rahatsız edecek şekilde cesurca yazıyor. Soykırım teriminin yararlılığını sorguluyor ve onun yerine ‘toplu katliam’ terimini tercih ediyor. Ayrıca, Hitler’in Nihai Çözümü başlığı altındaki bölüme Stalin’in yaptıklarını da ekliyor. … Snyder, göstermelik araştırma yapmıyor; düşüncelerine dikkat ederek sınır çiziyor. Göstermek istediği ise Polonya, Litvanya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’da 14 milyon insanın ölümüne neden olan Nazi ve Sovyetler Birliği’ne ait ortak güçlerin neler yarattığıydı.”

—The National (Abu Dabi)

 

“20. Yüzyıl ortalarında Nazi ve Sovyetlerin yarattığı korkuyu yan yana koymayı ve onlara aynı anlatımda yer vermeyi amaçlayan cesur, mükemmel ve şaşırtıcı bir kitap. Başlıkta ‘Kanlı Topraklar’ olarak adlandırılan ve iki rejimin çakıştığı ve birbiriyle mücadele ettiği Polonya, Baltık Devletleri, Ukrayna ve Beyaz Rusya gibi ülkelerin topraklarına odaklanan Snyder, totaliter yapının sayısız kurbanına birer kimlik veriyor. Tam vaktinde yayınlanmış, güvenilir ve iyi yazılmış bir eser. Bana göreyse yılın en önemli tarihi olayı.”

—History Today

 

“Kanlı Topraklar, kendi sınıfına has bir eser ve II. Dünya Savaşı ile 1930’ları anlamamızı yeniden derinlemesine şekillendiren gerçek bir gişe rekortmeni. … Bu eser, ölçülü bir yazı ve sağlam muhakemenin zaferidir. … Hikâye, mükemmel bir şekilde erişilebilir düzeyde açık, inandırıcı, heyecanlandırıcı ve içyüzünü anlama konusunda kıvılcım saçıyor… Kanlı Topraklar, yirminci asrın ortasındaki Avrupa konusunda eğitim alan ve verenler için kusursuz bir rehber. Erişilebilir ve fevkalade ayrıntılı olan bu kitap, çokça okunacak ve standart çalışma olarak gösterilecek.”

—Michigan War Studies Review

 

“Yirminci yüzyılda Doğu Avrupa’daki 14.000.000 kurbana karşı işlenen kitlesel suçların anılarını koruyan ve tarihini yazan temel bir dönüm noktası. Snyder, çeşitli mağduriyetler yaşayan grupları eşit bir empati kurarak inceliyor ve çoğul zayiatların da sürekli farkında.”

—Yad Vashem Studies

 

“Kısa sürede parlayan bir yıldız… Snyder, çok az bilinen tarihi bize sunuyor.”

—Foreign Policy in Focus

 

“Titiz araştırmalar içeren Kanlı Topraklar, yirminci yüzyılın en büyük musibetini ilginç ve tedirgin edici bir şekilde anlatıyor.”

—Ethics & International Affairs

 

“Birbirini takip eden sıkıntılı sayfalarda Snyder, Kanlı Topraklar üzerinde patlak veren soykırımı anlatıyor. Onca yıldan sonra, onca tarihi olaylardan sonra hala dehşete düşüren ayrıntılar mevcut… Snyder, Batının klasik Yahudi Soykırımı anlayışının Paris, Amsterdam veya Roma’dan uzakta soğukkanlı bir şekilde ölüm dansının yapıldığı kamplarda sonlandırılan hayatların merkezinde olduğunu ortaya çıkarıyor.”

—National Review Online

 

“Ustaca yazılmış bir eser… Snyder birçoğumuzun II. Dünya Savaşı’na karşı olan bakış açımızı değiştirmeye zorluyor.”

 —Maclean’s

 

“Kanlı Topraklar, modern dünyanın en yıkıcı toplu hatıralarının bazılarını araştırıyor. Akademik olarak titizlik ve çekici bir düzyazı ile Snyder, 20. Yüzyılın en ürkütücü toplu cinayetlerinin hem nedenlerini hem de etkilerini açıklama peşine düşüyor.”

—The Economist, Prospero’nun Günlüğü

“Kanlı Topraklar, on altı arşiv ve yarım düzine kadar dil tarafından gerçekleştirilen oldukça fevkalade bir çalışmaya dayalıdır. Gücü yavaş ve acımasız detaylardan gelen tarafsız düzyazının sunduğu toplu cinayetlerin titiz tanımları mevcuttur… Muazzam bir çalışma. Avrupa’nın en karanlık günleri sırasında öldürülen milyonlarca erkek, kadın ve çocuktan geriye kalanları anımsatmak için çabalayan bir ilim adamının merhametli çalışması.”

—Commonweal

“En üst düzeyde yazılmış ve oldukça rağbet gören bir tarih. Snyder, yalnızca Stalin ve Hitler’in işlediği suçların ardındaki güdüleri etkili bir biçimde nakletmiyor, aynı zamanda detayları anlatırken iyi bir göze de sahip olduğunu gösteriyor. Bu ‘kanlı topraklar’ üzerinde acı çeken bireylerin sayısız hikâyeleri, Stalinist ve Ulusal Sosyalist ideolojiler adına işlenmiş kıyımları insanlaştırıyor. Bu belki de Snyder’in en kayda değer başarısı.”

—Choice

 

“Üzerinde çalışılmış, dramatik hale getirilmiş ve tartışılmış zaman ve konuları araştıran Kanlı Topraklar, kendine has muazzam bir çalışma. Doğuda gerçekleşmiş olan ve birçok toplu katliam politikaları arasında yerini alan Yahudi Soykırımına olan bakış açımızı yeniden yönlendirmeye gayret ediyor. … Resmi kayıtlara dayalı bu kitabıyla Snyder, Yahudi Soykırımını bile geride bırakan korkuları ifade ediyor.”

—Policy Review

 

“Birçok kitap yararlıdır; bunlardan bir avuç kadarı da önemli olarak nitelendirilir; Kanlı Topraklar, 20. Yüzyıl tarihine ve kendine özgü niteliklerinin arasında olan totaliter ütopyacılığın mal olduğu insan canına olan bakış açımızı değiştiriyor. … Kanlı Topraklar, 20. Yüzyıl tarihinin en zorlu ve en sancılı temasının buruk, duygusal ve kamçılayıcı araştırmasını sunuyor. Bu eseri dikkatlice inceleyen birkaç kişi, totaliter distopya adına yok edilen on dört milyon çarpı bir insanoğlu üzerinde Timothy Snyder’in ustaca gerçekleştirdiği otopsiyi unutacaktır.”

—The Polish Review

 

“Kanlı Topraklar, özellikle etnik bir temizlik aracı olan açlığı uygulayan Stalin ve Hitler’in ortak politikasını fazlasıyla aydınlatıyor. Bu oldukça ürkütücü bir hikâye fakat vurgular o kadar etkileyici ki, okuyucu sunulandan fazlasını yanlışsız olarak alıyor.”

—Contemporary Review (Oxford)

 

“Nazi Almanya’sının tarihçileri, Hitler’in Nihai Çözüm sürecinde Doğu’daki yıkım stratejisini, Nihai Çözüm’ü ve Generalplan Ost, yani Büyük Doğu Planı’nda özetlenen sömürgeleştirme projesi ve büyük ırk devrimini analiz etmiş. Sovyetler Birliği tarihçileri ise Stalin’in kolektifleşme planını, Büyük Terörü, Gulag Takım Adalarını, güvenilmez olarak nitelendirilen azınlıkların sürgün edilişini ve batı sınırındaki yeni bölgelerin hızlıca Sovyetleştirilmesini analiz etmiş. Her iki durumda da odak noktası, kurbanların kaderlerinden ziyade diktatörlüklerin politikaları ve karar vermeleri olmuştur. Timothy Snyder, kitabındaki baş döndürücü yazılarıyla, birbirini etkileyen, birbiriyle çakışan ve birbirlerini ortaklaşa kışkırtan Hitler ile Stalin’in ölümcül politikalarının yer aldığı coğrafik bölgeye odaklanan Doğu Avrupalı bir tarihçi tarafından sentetik bir anlatım sunuyor. Snyder, ‘kanlı topraklarda’ yaşayan insanlar üzerindeki ortak etkilerin Avrupa tarihinde insan yapımı en büyük demografik felaket ve insan trajedisi olduğunu canlı bir şekilde anlatıyor.”

 —Christopher R. Browning, Frank Porter Graham’da Tarih Profesörü, Kuzey Carolina Üniversitesi, Chapel Hill

 

“Timothy Snyder, çok az bilinen kaynaklardan yararlanarak Rusya ve Almanya arasında kalan yirminci yüzyıl Avrupa’sı ölüm tarlalarının incelikli, gerçek ve etkili analizlerini yazmış. Üst düzey bir tarih eseri olan Kanlı Topraklar, kendi çağımıza ışık tutarak ders almamızı sağlayabilir.”

—Timothy Garton Ash, Avrupa Araştırmaları Profesörü, Oxford Üniversitesi, ayrıca The File adlı eserin yazarı

 

Zafer Günü’nden neredeyse yetmiş yıl sonra İkinci Dünya Savaşı, Batılı dar bir bakış açısıyla algılanmaya devam ediliyor ve 1939-45 savaşı hakkındaki temel sorunlar hala sırrını koruyor. Almanya ve Rusya arasındaki geniş bölgeye atıfta bulunan Kanlı Topraklar adlı bu kitapta Timothy Snyder, Hitler ile birlikte Stalin tarafından zarar verilen Avrupa kıtasının bu az bilinen topraklarını inceliyor ve rahatsız edici bazı sonuçlara ulaşıyor. Müthiş bir dil ve dedektif becerilerini bir araya getiren ve bunun yanı sıra tarafsız bir anlayışa sahip olan Snyder, cesareti az olan tarihçileri yıldıran çok önemli sorunları ele alıyor: En büyük zayiatlar nerede ve ne zaman oluştu? Failleri kimdi? Hangi etnik ve ulusal gruplar kurban edildi? Bu sayılar nasıl hesaplanır ve kanıtlanır? Bu, okuyucularını tarihi yeniden ele almalarını zorlamaya neden olacak bir kitap.”

—Norman Davies, Amazon Yayınları, Europe: A History adlı eserin yazarı

 

“Yirminci yüzyılın ortasında on yıldan fazla bir süreçte, Rusya ve Almanya arasındaki bölge, Avrupa ölüm tarlaları idi. Polonya’dan Ukrayna, Litvanya ve Beyaz Rusya’ya kadar on milyonlarca sivil, Sovyetler Birliği ve Nazi Almanya’sı yetkilileri ve orduları tarafından açlıktan ölmeye terk edilmiş, dövülerek, vurularak ve gazla zehirlenerek öldürülmüş. Bu hikâyeyi bildiğimizi sanıyoruz ona kısa etiketlerle atıfta bulunuyoruz: Auschwitz, Gulag gibi. Avrupa’daki ‘kanlı topraklar’ üzerinde yaptığı bu çığır açan ve cesur çalışmasıyla Timothy Snyder, hikâyenin aslında çok daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Kana susamış bu rejimlerin yöntem ve dürtülerini anlattığı bu eseriyle Snyder, yakın geçmişte gerçekleştirilmiş olan toplu kıyımların dolaylı yönden anlatımına duyduğumuz minneti kökten değiştiriyor. Mükemmel bir şekilde araştırılmış olan ve değişken bulgulara uygun olarak duyarlı kalan Kanlı Topraklar, onlarca yıldır bu konu hakkında ortaya çıkmış en önemli eser ve eminim ki kendi alanında bir referans sahibi olacak.”

—Tony Judt, Postwar and Ill Fares the Land adlı eserin yazarı

 

“Hiçbir tarihçi böylesi bir kitabı yazamazdı.”

—Profesör Terry Martin, İdareci, Rus ve Avrasya Çalışmaları Davis Merkezi, Harvard Üniversitesi

 

“Hitler ve Stalin mezalimi üzerine şimdiye dek yazılmış en kusursuz kitap. … Yale Üniversitesi’nde tarih profesörü ve bir dahi olan Timothy Snyder tarafından yazılan bu eser, hayatımda okuduğum en sarsıcı kitaplardan biri olmuştur. Bu inanılmaz bir kitap. … Her şeyi bildiğimi, her şeyi duyduğumu sanıyordum—Yanılmışım.”

—Michael Savage, New York Times en çok satanlar yazarı ve Michael Savage Show’un sunucusu

 

“Polonya’nın yanında Beyaz Rusya, Ukrayna ve Baltık devletlerinin yer aldığı bu tırpanlanmış bölgelere önemli bir bakış sağlıyor.”

—The Jewsih Journal

 

“Kanlı Topraklar, konusu nedeniyle okuyucuyu huzursuz ediyor… Kitap çok iyi yazılmış ve kana bulanmış 20. Yüzyılın ortasına ait tarihi araştıranlar için önemli bir kaynak niteliğinde olacaktır.”

—The Federal Lawyer

 

“Kanlı Topraklar: Hitler ve Stalin Arasında Kapana Kısılan Avrupa adlı eserinde Timothy Snyder, insanlık tarihinde gerçekleşmiş olan cinayet ve imhanın en kahredici dönemine daha kapsamlı, ileriyi gören ve potansiyel anlamda tartışmalı bir bakış açısı getiriyor… 14 milyon silahsız erkek, kadın ve çocuğun katlinin tüyler ürpertici ve ders verici nitelikteki hikâyesi.”

—Ottawa Citizen

 

“Snyder’in bu kitabı, Hitler’in Yahudilere karşı verdiği benzersiz mücadelesini hafifletmeden hem Nazi hem de Sovyetlerin soykırım politikalarını büyük bir resim içinde Yahudi Soykırımını şekillendirmemiz için zorluyor.”

—Jewish Book World

 

“Timothy Snyder’in, kitabında cesurca ve hassasiyetle üzerinde durduğu iddia, soykırımın bu iki büyük imparatorluk arasındaki etkileşimin sonuçlarına dayalı olduğu anlaşıldığı takdirde, Orta Avrupa’nın yakın geçmiş tarihinin de doğru bir şekilde ele alınacağıdır… Kanlı Topraklar, ele aldığı zamanın özellikleriyle büyük bir titizliği ve tutkulu bir bağlılığı birleştiriyor. Bir döneme ait atmosferi aktarıyor ve bir dizi korkunç olayı anlaşılabilir hale getirmenin şifrelerini sunuyor.”

—Weekend Australian

 

“Etkileyici bir şekilde yazılmış önemli bir eser.”

—Canadian Jewish News

 

“Bu kanlı topraklarda ikamet edenlerin nelerle karşılaştığına ve nasıl hayatta kaldıklarına, nasıl birlik olduklarına, nasıl direndiklerine, nasıl sevdiklerine, nasıl ümit beslediklerine, nasıl seyrettiklerine ve nasıl yaşayıp öldüklerine dair ikilem ve korkuyu görüyoruz. Snyder, yazılan bu tarihi Stalin ve Hitler’in elinden sökercesine alıyor ve kurbanların ellerine bırakıyor. Bunların tümü Snyder’in etkileyici yazısıyla birlikte sansürsüz bir şekilde anlatılıyor. O yalnızca, birçok dilde yüzlerce kaynağı bir araya getiren yetenekli bir tarihçi değil aynı zamanda da sivri dilli ve duygusal bir yazar.”

—The Kiev Post

 

“Hitler ve Stalin’i birbirine bağlamak, Snyder’in kitabında çığır açan kısma işaret ediyor. Birçok kişi, bu kafa dengi iki deli hakkında tartışmış olabilir fakat tanıdığım hiçbir yazar, Snyder gibi acımasızca analiz etmemiştir. Sovyet kıtlık günleri, (Hitler-Stalin paktı olarak da bilinen) Alman-Sovyet Antlaşması ve Stalin’in Yahudi karşıtlığının mahiyeti yanı sıra bu çarpık ilişkinin neredeyse her yönünü araştırıyor.”

—The Jewish Exponent

 

“Kanlı Topraklar, okunmayı hak ediyor. Bu eser, her kelimesinin bir anlam içerdiği eğitici bir tarih kitabı.”

—Winnipeg Free Press

 

“Timothy Snyder’in Kanlı Topraklar adlı kitabı, zamanı gelen değil, çoktan vadesi gelmiş bir eser. Bu kitap, Doğu Avrupalı geniş okuyucu kitlesi tarafından ne kadar erken okunursa, bölgenin en çileli, en acılı ikili ilişkilerini ‘sıfırlayacak’ asıl yolun kat edilmesi daha muhtemel görünüyor.”

—The Moscow News

 

“Snyder, sahip olduğu edebi irfanla, dünyanın asla unutamayacağı bir konuyu bize sunuyor. Bu kitabı okumak için kendinize vakit ayırın ve sabır gösterin. Bilginin size verecekleriyle fazlasıyla ödülü elde etmiş olacaksınız.”

—The Exchange (Spokane, Washington)

 

“Hitler ve Stalin rejimlerinin toptan kıydığı 14 milyon insanın hayatını sorgulayan inanılmaz bir tarih.”

—Business Insider

 

“Çok etkileyici ve ürpertici bir tarih… Kanlı Topraklar, daha önce görülmemiş boyutta uyguladıkları vahşetin baş aktörleri Hitler ve Stalin gibi iki totaliter diktatörün deliliklerine ve acımasızlıklarına yeni bir bakış açısı getiriyor.”

—Sarasota Herald-Tribune

 

“Snyder, harikulade bir irfan ve insanın midesine kramplar sokan dramı arasındaki dengeyi bulmayı başaran oldukça titiz bir araştırma sonrası bu eseri ortaya çıkarmış. Bu eserde anlatılan olayları korkunç olarak ifade etmek yetersiz kalır. Arşivleri ortaya çıkaran, kurbanları sayı veya istatistik değil, birer birey olarak ele alan ve Hitler ile Stalin’in içgüdülerini açığa çıkaran Snyder, eşsiz, yepyeni, sürükleyici ve muazzam bir çalışma yaratmış.”

—The Wichita Eagle

 

“İster Kanlı Topraklar adlı kitabın başından ya da ister dilediğin bir sayfayı açıp herhangi bir paragrafından okumaya başla, anında büyülenecek ve iki hırslı liderin ve takipçilerinin insafsızca gerçekleştirdikleri korkunç olaylara kendini kaptıracaksın… Snyder, sırasıyla insanı bağlayan, dikkat çekici ve korkunç eserinin sayfalarına kurbanların günlüklerinden, hayatta kalanların anlattıklarından, zamanın gazete röportajlarından ve kişisel mektuplardan pasajlar ve ufak yazıları eklemiş… Snyder, bu anlatılanlarla hem Hitler ve Stalin rejiminde karar verme sürecinin ürkütücü hikâyesini hem de II. Dünya Savaşı sırasında Polonya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Baltık cumhuriyetlerinde ikamet eden insanların iç burkan hikâyelerini dokuyor.”

—Kindle Daily Post

 

“Oldukça önemli, dikkatlice araştırılmış, ilgi uyandıran ve çok iyi anlatılmış bir eser… Rakamlar ve anlatım insanı oturduğu yere çiviliyor. Snyder’in en büyük çabası yok olan insanlığı geri getirmiş olmasıdır.”

—Concord Monitor

 

“Kanlı Topraklar, Berlin ve Moskova’nın hükümet politikalarının, Doğu Avrupa’da akıl almaz acılar ve milyonlarca insanın ölümüne neden oluşunu araştırıyor… Başından sonuna, Kanlı Topraklar adlı kitabında Snyder, sosyal mükemmellik için Nazi ve Sovyet sistemlerinin yarattığı korku ve acıyı zekice resmediyor.”

—Deseret Morning News

 

“Snyder’i, Avrupa tarihi âlimlerinden bir adım öne doğru götüren şey, detayları gözden kaybetmeden panoramik bir bakış sunuyor olmasıdır… Kitap, ‘İnsanlık’ adlı başlıkla sona eriyor ve kesinlikle de hümanist bir eser. Ayrıca, neredeyse bir şiir kadar güzel yazılmış, özellikle de kurbanlardan bahsedildiği sırada… Tarihsel ve edebi başarılarına ek olarak, on farklı dilde araştırmanın dahil olduğu bu çalışma, akla uygun olması yönüyle de başarı elde ediyor.”

—War in History

 

“Timothy Snyder, Kanlı Topraklar adlı kitabında, 1932-33 Ukrayna’sındaki kıtlığı ve II. Dünya Savaşı sonrası Sovyet anti-siyonist mücadele arasında Doğu Avrupa’daki kanlı ideolojileri ve toplu kıyımları tarihsel bir tuval üzerine etkileyici ve gerçek haliyle resmediyor.”

—The Browser

 

“Kanlı Topraklar, özgün Yahudi Soykırımı bilincinin peşinde koşmanın, bilge toplumlarda hala devam ettiği konusunda güven tazeliyor.”

—The Jewish Daily Forward

 • Açıklama
  • SNYDER’İN KANLI TOPRAKLAR ADLI ESERİNİN KAZANDIĞI ÖDÜLLER

   Phı beta kappa ralph waldo emerson ödülü avtupa kavramı için leipzig kitap ödülü (almanya)

   Edebiyat dalında amerikan sanat ve edebiyat akademisi ödülü

   Duff cooper ödülü (birleşik krallık)— aday listesi

   Cundıll tarih ödülü (kanada)— mükemmelliyet tanınması

   Wayne s. Vucınıch kitap ödülü

   Slav, doğu avrupa ve avrasya çalışmaları derneği—aday listesi

   Gustav ranıs uluslararası kitap ödülü

   Waclaw jedrzejewıcz tarih ödülü

   Amerika pılsudksı enstitüsü

   İkinci dünya savaşı uluslararası tarihi’nde prıx baron velge, brüksel lıbre üniversitesi

   Prakhın uluslararası edebiyat kuruluşu kitap ödülü—mansiyon ödülü

   Tadeusz walendowskı ödülü

   Ndr kultur sacbuchpreıs (almanya)—aday listesi avusturya yılın bilimsel kitabı—aday listesi

    

   TIMOTHY SNYDER’İN KANLI TOPRAKLAR ADLI ESERİNE ÖVGÜLER

   “Snyder, 1930 ve 1945 yılları arasında Baltık devletleri, Beyaz Rusya, Polonya ve Ukrayna’da gerçekten nelerin yaşandığını gösteriyor. Stalin’in başlattığı kıtlıktan 1945’deki ölüm yürüyüşleri ve toplu etnik temizliğine kadar tüm bu sınır bölgeleri hem Stalin hem de Hitler’in ideolojik saplantılarının odağındaydı.”

   —Antony Beevor, Telegraph (Londra), Yılın Kitabı

    

   “Snyder’in katkıda bulunmak istediği asıl şey, Ukrayna’daki kıtlık, Yahudi Soykırımı, Stalin’in toplu infazları, Sovyet savaş tutsaklarını açlıktan öldürme planı ve savaş sonrası etnik temizliği kitabın tüm bölümlerinde aynı olağanüstülükle farklı yönden ele almaktır. Nazi vahşetini veya Sovyet mezalimini başkalarının yaptığı gibi ayrı olarak ele almaktansa onları birlikte ele almayı yeğlemiştir. Yine de Snyder, her iki sistemi tam olarak karşılaştırmıyor. Onun maksadı daha ziyade iki sistemin birbirlerine destek olarak ve birbirlerini kışkırtarak aynı suçları aynı zaman diliminde ve aynı yerlerde işlediğini ve en önemlisi birbirleriyle olan etkileşimlerinin daha fazla toplu katliam gerçekleştirmeye ittiğini göstermektir.”

   —Anne Applebaum, New York Review of Books

    

   “Kendi tarihlerini bildikleriyle övünenler bile Snyder’in sezgisi, farklılığı ve karşılaştırmalarıyla kendilerini sürekli bir düşüşteymişçesine hissedecekler. … Bay Snyder’in bu titiz ve incelikli eseri, Stalin’in Hitler kadar kötü olup olmadığı ya da Sovyetlerin Ukrayna’da veya başka yerlerde gerçekleştirdiği toplu katliamların, Nazilerin Yahudileri imhası ile eşdeğerde olup olmadığı hakkında kısır kalıplardan uzak duruyor. Yaptığı şey hayran bırakacak şekilde açıklamalarda bulunmak ve kayıt altına almak. Her iki totaliter imparatorluk, insanları istatistiklere ve onların ölümlerini de daha iyi bir gelecek adına atılan gerekli adıma dönüştürdü. Bay Snyder’in eseri iyi niyet, doğruluk ve anlayışla olayların nasıl olduğunu ve kime yönelik gerçekleştirildiklerini anlatıyor.”

   —The Economist

    

   “Her biri, kasıtlı olarak gerçekleştirilen toplu katliamların dehşet verici çılgınlığını oluşturdu. … Snyder, kapsamlı ve dokunaklı anlatımını kurbanlar, failler ve şahitlerin gözünden kısa ve öz olarak vurguluyor.”

   —New York Times Book Review

    

   “1933 ve 1945 yılları arasında Doğu Avrupa’da 14 milyon insan katledildi. Kanlı Topraklar: Hitler ve Stalin Arasında Kapana Kısılan Avrupa adlı eser, bu milyonların nasıl, nerede ve neden katledildiklerini sırasıyla anlatıyor. Giderek artan bu etki, modern Avrupa ile II. Dünya Savaşı’nı her açıdan yeniden ele almamıza neden oluyor. Bu yol boyunca Snyder, çok önemli bir şeyi başardı: ölenlere kurban gözüyle bakmayarak insanlığın onurunu kurtardı.”

   —The New Republic, Editör’ün Seçimi 2010’un En İyi Kitapları

    

   “Snyder, araştırmasında dikkatli ve titiz, anlatımında ise oldukça etkileyici… Anlatımına Sovyet ile Alman toplu zulümlerini de ekleyen Timothy Snyder, 20. Yüzyılda nükleer silahların icadından önce gerçekleşen topyekûn savaşın fesatlığına dair gerekli fakat yasaklı incelemelere başlıyor.”

   —Washington Post

    

   “Birçok savaşta olduğu gibi, II. Dünya Savaşı’nın hikâyesi genellikle savaşı kazananlar tarafından anlatılır. Diplomatik ve askeri değerler büyük ölçüde Batı’da konuşlanır ve manevi açıdan dimdik duran Birleşik Devletler, Britanya ve Sovyetler Birliği gibi Müttefikleri faşizme karşı savaşa iter. Yahudi Soykırımının, soykırımsal amaç ve insanlık trajedisinden ayrı olarak kendisine ait bir hikâyesi var. Timothy Snyder’in Kanlı Topraklar: Hitler ve Stalin Arasında Kapana Kısılan Avrupa adlı eseri, bu kavramlarda dramatik bir değişimi zorluyor. … Kanlı Topraklar kitabında, Bay Snyder, diğer hedeflerinin arasına, yeniden canlandırmak adına Yahudi Soykırımını bir çerçeve içine, bir bakıma büyük Avrupa çekişmesinin tarihine yerleştirme teşebbüsünde bulunuyor. Bu, hiçbir tarihçinin mücadele riski almadan teşebbüste bulunacağı bir konu değil. Yahudilere ilişkin bu acıları en aza indirgemek şöyle dursun, Kanlı Topraklar, Nazi ölüm makinesi hakkında geniş bir portre çiziyor.”

   —Wall Street Journal

    

   “Stalin ve Hitler’in birbirini nasıl suç işlemeye ittikleri ve Baltık Denizi ile Karadeniz arasında 14 milyon insanın canına nasıl kıydıkları anlatılıyor. Bu eser, Yale Üniversitesi’ndeki bir tarihçinin yazdığı ve defalarca okunmayı hak eden ömürlük çalışmasıdır.”

   —The Economist, Yılın Kitabı

    

   “Elbette ki her şeyi bilmemiz, anlamamız ve hissetmemiz gerek. Hüzün dolu ve açık ifadelerin yer aldığı cümlelerde geçen anlamlı ayrıntıların verildiği bu eserde, Snyder’in zalim fakat sağduyulu anlatımına kapılacak kişilerdeki bu üç duyuyu geliştirecektir.”

   —David Denby, The New Yorker

    

   “Bu harikulade ve yürek burkan hikaye, yalnızca Yahudi Soykırımında ölenleri değil aynı zamanda Sovyet Ukrayna’da Stalin’in talimatıyla açlıktan ölen 3,3 milyon kurbanın, perişan olan Polonyalı elit tabakanın ve Hitler tarafından açlıktan öldürülen Ruslar, Beyaz Ruslar ve Ukraynalıların dahil olduğu 1933 ve 1945 yılları arasında Berlin ve Moskova arasında kalan topraklarda katledilen 14 milyon insanı anlatıyor.”

   —Financial Times

    

   Gerçekleştirdikleri kasıtlı toplu katliamdan dolayı, Hitler ve Stalin eşsizliklerini hala koruyorlar. İşledikleri suçlar hakkında elimizde pek çok bilgi kaynağı olmasına rağmen, özellikle bu iki büyük diktatörlüğün birbirinin etkisi altında nasıl kaldığını göremediğimizden dolayı kişiliklerini hala yanlış anlıyor olabiliriz. 1930’ların ortası ile 1940’ların ortasında Polonya, batı Rusya, şu anki Ukrayna, Beyaz Rusya ve Baltık cumhuriyetlerinde yaşanan en dehşet korkuların önemini atlıyoruz. Timothy Snyder, Kanlı Topraklar adlı eserinde, 20. Yüzyılın ortasında Avrupa’nın yaşadığı kâbusun çerçevesini yeni bir anlatımla ikna edici ve dokunaklı bir şekilde aktarıyor.”

   —The Independent (Londra), Yılın Kitabı

    

   “Titizlikle araştırılmış. O dönemin alışılagelmiş tablosunu düzelten Kanlı Topraklar, son derece kıymetli bir eser. Tarihin coğrafyasından alınan etkileyici ve önemli bir ders niteliğindedir.”

   —Adam Hochschild, Harper’s Magazine

    

   “Milyonlarca doğu Avrupalı, Avrupa tarihindeki en ölümcül iki rejim olan Almanya ve Sovyetler Birliği arasında kapana kısılmışlardı. Hikâyeleri, Timothy Snyder’in bu mükemmel eserinin tam merkezinde. Kanlı Topraklar çok iyi ve net olarak yazılmış bir eser. Kitap, çoğu adeta hayrete düşüren güncel istatistiklerle derlenmiş fakat aynı zamanda bireylere ait dokunaklı hikâyeler de var… Bazısı aşina ama büyük bir kısmı değil. Snyder, Stalincilik, Nazizm ve Yahudi Soykırımı hakkında düşünce tarzımızı değiştiren doğu Avrupa hakkındaki yeni düşünce şeklinin en önemli figürüdür. Snyder, çoğu henüz aktarılmamış önemli ölçüde yeni düşünce ve araştırmayı bir araya getirmiştir. Birçok söylenceyi yıkan ve Avrupa’nın etkileyici yeni tarihçesini başlatan müthiş bir irfan çalışması.”

   —New Statesman

    

   “Timothy Snyder’in eseri çığır açıyor. Yalnızca II. Dünya Savaşı ve vahşeti hakkında yeni bilgiler sağlamakla kalmıyor, yeni bir ışık altında tarihi olayları görmemize izin veren hem kronolojik hem de coğrafik bir bakış açısı sunuyor.”

   —The Jewish Forward, 2010’un En İyi Beş Kurgusal Olmayan Kitabı

    

   “Snyder’in, yepyeni arşivsel bulguları değerlendirdiği Stalin ile Hitler’in ölüm tarlalarının nefis ve tüyler ürpertici anlatımı, okuyucuyu, Sovyetlerin işlediği cinayet suçlarını inkâr eden çağdaşların, tasarlanan kıtlıkta ölen altı milyon insanı ya da 1937-38’deki temizlikte öldürülen 100,000 Polonyalıyı öğrendiğinde vereceği tepkiden dolayı merakta bırakıyor.”

   —Reason, 2010’un En İyi Kitapları

    

   “Timothy Snyder’in Kanlı Topraklar adlı eseri, Naziler ve komünistler tarafından Ukrayna, Beyaz Rusya, Polonya, Batı Rusya ve Baltıkların bazı bölgelerini harap eden toplu katliamlarını açığa vuran [bir] anlatımıdır.”

   —John Gray, New Statesman, 2010’un En İyi Kitabı

    

   “Timothy Snyder’in kanlı topraklar olarak nitelendirdiği bölgedeki Sovyet ve Nazi yönetiminin yarattığı ideoloji, politik strateji ve günlük korku hakkında gerçek bir rapor. Timothy Snyder, İngilizce, Almanca, Yahudi Almancası, Çekçe, Slovakça, Lehçe, Beyaz Rusça, Ukraynaca, Rusça ve Fransızca arşiv araştırması yaptı. Fevkalade bir öğrenme yeteneğine sahip. Sahip olduğu yalın hayal gücü sayesinde, başkalarının yalnızca keşmekeş ve karışıklık olarak görebilecekleri şeyleri birleştirmelerle, benzerliklerle ve genel eğilimlerle ele almış. … Bu önemli bir eser.”

   —Istvan Deak, The New Republic

    

   “Titizlikle araştırılan bu tarihte, Snyder, Hitler’in Yahudileri ortadan kaldırması ile ilk Stalincilerin Rus köylüleri olarak bilinen ‘kulakları’ ortadan kaldırması arasındaki manevi eşitliği savunmuyor. Aksine bu, cesetlerin ve cesetlere ait küllerin endüstriyel istismarı eşi benzeri olmayan insanlık dışı bir Hitler vahşetiydi. Bununla beraber, hem Nazi hem de Sovyet toplu katliamlarının birlikte ele alındığı ilk İngilizce kitap olma özelliğini taşıyor. Siyasi toplu katliamın tarihini anlatan Kanlı Topraklar, 14 milyon insanı ölü statüsüne koyan siyasi hastalığı görmemizi sağlıyor.”

   —Telegraph (Londra)

   “Hitler ve Stalin’in neredeyse eşzamanlı olarak gerçekleştirdikleri soykırım hakkında çığır açan bir kitap.  Snyder’in yazdıklarını okumadan, hem Stalinciliği hem de insan tabiatını anlamak ne yazık ki mümkün olmayacak.”

   —Slate

    

   “Yetenekli bir tarihçi, başarılı bir anlatımcı ve kurbanların dert ortağı olan Snyder, söylentiler hakkında ortaya çıkardığı gerçeklerle, düzelttiği yanlış kanılarla, eşit ölçüde kaynak, analiz ve insanların ilgisini çeken şeyleri ortaya koymasıyla oldukça karmaşık olan bu hikâyeyi ustalıkla anlatıyor. Kanlı Topraklar, ibret verici bir açıklıkla, nüfus istatistikleri bakımından Avrupa tarihindeki en büyük trajedinin korkunç hikâyesini anlatan mükemmel, güvenilir ve iyi tasarlanmış bir eser. Snyder, totaliter yapının milyonlarca kurbanına birer kimlik vermek için yola çıktı. Ve hayran bırakan bir şekilde de bunu başardı.”

   —Roger Moorhouse, BBC History Magazine

   “Kanlı Topraklar, bu korkunç döneme karşı bakış açımızı değiştiriyor. … Snyder, ‘kanlı topraklarda’ gerçekleşen bu dehşet mezalimin, tek bir tarih çerçevesi içinde belirtilmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor. Örneğin, Hitler’in işlediği suçları ‘tarihin dışında kalamayacak kadar büyük’ veya Stalin’inkileri, modernleşebilmek için yaratılan korkunç bir yöntem olarak görerek her ikisini ayrı değerlendirmek, iki diktatörün, ‘yaptıkları işleri bize kendilerinin tanıtmasına’ izin vermek anlamına geliyor. … Bu kitapta unutulmayacak şekilde anlatılan Ukrayna kıtlık günleri, bize, Stalin’in kırsal bölgede neler yaşandığını bildiğini ve olayları doğal akışına bıraktığını kesin olarak gösteriyor. Rakamlar o denli büyük ve korkunç ki keder bile uyuşup kalır. Büyük bir araştırmacı olmanın yanında muhteşem bir yazar da olan Snyder bunun farkında. Bizden, yuvarlak sayılar halinde düşünmememizi istiyor.”

   —David Herman, New Statesman, 2010’un En İyi Kitabı

    

   “Tarih hakkında önemli yeni [bir] çalışma. Snyder, bize, Yahudi Soykırımı sırasında gerçek ölüm tarlalarının, Alman işgali altındaki doğu bölgelerinde olduğunu hatırlatıyor.Snyder, içindeki bilgiler ve kesin rakamsal verilerle, yürüyen bir ansiklopedi gibi. Kanlı Topraklar adlı kitabında Snyder, Yahudi Soykırımını, diğer vahşetlerle birlikte tek bir çerçeveye yerleştiriyor. … Snyder, günümüz modern Avrupa’sında belki de en yetenekli genç tarihçi. Şaşılacak derecede verimli olan Snyder, güvenilir bir ustalıkla çalışmalarını hazırlar, ciltlerce farklı dillerdeki bilgiyi ortaya çıkarır ve keşfettiklerini mükemmel bir şekilde sentezler. Kanlı Topraklar, Avrupa tarihinin tüyler ürperten o döneminin müthiş derecedeki anlatımıyla değerli bir eser halini alıyor. … Yapay yeteneğini sergilediği bu düz yazı tarzıyla, Snyder, hüzünlü temalarına uygun manevi bir uğraşı içine giriyor ve nadiren sıradanlığa boyun eğiyor. Kanlı Topraklar, her açıdan olağanüstü hatta mükemmel bir başarı.”

   —Samuel Moyn, The Nation

    

   “Kanlı Topraklar kitabının bir yeniliği de İkinci Dünya Savaşı ve savaşa zemin hazırlayan yıllara olan klasik bakış açısını yüz seksen derece döndürüyor oluşudur. Güçler arasındaki çekişmeyi tepeden aşağıya doğru göstermek yerine, kurbanların ve bu cinayetlere yakından şahitlik edenlerin bakış açısından göstermekle başlıyor. Hitler ve Stalin’in işlediği suçların boyutu hakkında yoğun tartışmalar olmaya devam edecektir. Fakat kesin surette bilmemiz gereken bir şey var: Kurbanlar için bir fark yoktu.”

   —Gal Beckerman, Boston Globe

    

   “Doğu Avrupa tarihi, Sovyet tarihi ve Yahudi Soykırımı çalışmaları alanına önemli bir ses getiren zeki bir ilim adamının cüretkâr eseri. Bu büyük hikâye güzel bir şekilde düzenlenmiş, duyguyla ve titizlikle yazılmış. Snyder’in bu çalışması, Nazi ve Stalin rejimlerini—her ikisi arasındaki farkları betimlemeden; iki rejimin yarattığı vahşet sırasında insanların tam olarak nasıl farklı şekillerde acı çektiklerini göstermeden—trajik ve felaketlerden oluşan bir dönem olarak aynı kefeye koyma eğilimindedir. Hangi sebepten olursa olsun, Hitler ile suç ortaklarının işlediği suçları küçümsemenin yanı sıra Stalinciliğin işlediği suçları mübalağa etmek isteyen kişiler için Snyder, yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırıyor. Anlatımını, çeşitli Avrupa dillerindeki kaynaklardan etkileyici bir şekilde yararlandığı Sovyet, Nazi, doğu Avrupa tarihi ve Yahudi Soykırımı çalışmalarıyla ilgili son araştırmalarına dayandırıyor. Bu, takdire şayan bir başarı ve tüm bu alanlar için büyük bir hizmet.”

   —Wendy Lower, Journal of Genocide Research

   “Snyder’in, Kanlı Topraklar adlı kitabındaki en büyük başarısı, Yahudilerin arasından bu korkunç deneyimleri yaşayan insanlara bu karmaşıklığı göstererek Yahudilerin yaşadıkları garabetin duygusunu koruyabilmiş olmasıdır. Yahudiler ve Komünizm arasındaki ilişki, Snyder’in işaret ettiği hususlar arasından muhtemelen en tartışmalı olanıdır ve ayrıca, Snyder eserinin başından sonuna kadar gördüğümüz derin öğrenme, kapsamlı karşılaştırma, açık ve özenli manevi yargıların faydasını gösteriyor. Her kim Yahudi Soykırımını tam anlamıyla kavramak istiyorsa, bu son musibeti mümkün kılmak için ne kadar kötülüğün yapılması gerektiğini anlatan Kanlı Topraklar adlı eseri mutlaka okumalı.”

   —Adam Kirsch, Tablet

    

   “Batı’da yaşayan bizler için, II. Dünya Savaşı’nda gerçekleşen korkunç olaylar, Auschwitz, Iwo Jima ve Hiroşima isimleriyle bağlantılıdır. Yale Üniversitesi’nde son derece yetenekli bir tarihçi olan Snyder, bu yerlerin önemini inkâr etmeden, birçok kurbanın hayatının nerede ve nasıl sona erdiğini gösterdiği o yıllarda devam eden toplu katliamlara karşı olan bakış açımızı hızla değiştiriyor. Kanlı Topraklar, ürkütücü gerçekler ve ifşaatlar ile dışına taşıyor… Eserin herkes tarafından okunması gerektiğine dair varılan bu sonuçla, Snyder, kurbanları faillerinden düzgün bir şekilde ayırmak için bazen güçleştiren suçluluğun gölgesinde anlayış ve itiraflarla bu kanlı tarihin sorguladığı bu manevi değerleri işaret ediyor. Bu kanlı topraklar üzerindeki uluslar, en büyük mağdur statüsü hakkını elde etmeye çalışırken, Snyder, yakın geçmişteki ‘şehitlik rekabeti’ konusundaki tehlikelere fazlasıyla ışık tutuyor.”

   —Seattle Times

    

   “Snyder’in tashihçi tarihi, II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan trajedilere yeniden göz atarak Almanya ve Sovyetler Birliği arasında uzanan topraklarda 14 milyon insanın nasıl öldüğünü açıklıyor.”

   —Roll Call

    

   “İstatistikler, Bay Snyder’in anlatımında önemli bir role sahip fakat kendisi her bir rakamın bir zamanlar birer birey olduğunu unutmuyor… Bu kitap her ne kadar gaddarlıklarla dolu olsa da oldukça önemli bir eser.”

   —Washington Times

    

   “Snyder, çok az batılı akademisyenin aşina olduğu dillere ait kaynaklardan inkâr edilemeyecek yeni bulgular sunuyor. Kanlı Topraklar adlı eserin başarısı, fazlasıyla duygusuz olayların etkili bir şekilde aktarılmasından geliyor.”

   —Financial Times

    

   “Sıkı ve sağgörülü bir ilim gösterisi.”

   —Booklist

    

    

   “Sovyetler Birliği ve Nazi Almanya’sı tarafından ortaklaşa işlenmiş toplu katliam üzerinde tüyler ürpertici şekilde sistemli bir çalışma. Sarsıcı unsurların yer aldığı önemli bir ilim çalışması.”

   —Kirkus Reviews, yıldızlı eleştiri

    

   “Kusursuzca araştırılmış bir tarih. Snyder’in bu eserindeki en önemli unsurlardan biri, ‘kanlı topraklarda’ ölenlere ait unutulmuş kimliklere yeniden hayat vermesidir. Nazi ve Sovyet rejimleri, insanları sayılara dönüştürürken, Snyder ise Doğu Avrupa’daki bireyler üzerinde etki bırakan benzersiz trajediyi geniş bir anlatımla yeniden bağlıyor.”

   —Irish Times

   “Bu kitap, 20. Yüzyılın ortaları hakkında düşüncelere sahip olan okuyucuları altüst edecek. Snyder, aynı anda iki zor görevin üstesinden geliyor. Sıkça incelenen bir dönemi araştırıyor ve yeni bir bakış açısı getiriyor. Ayrıca, tarihin sıklıkla yeni şahitler ortaya çıkardığı Doğu Avrupa üçgeninde araştırılmamış tarihi olayları gün yüzüne çıkarıyor… Kanlı Topraklar, 20. Yüzyıl tarihine ve tarihin nasıl anlatıldığına ilgi duyan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Snyder’in geçmişle ilgili araştırmaları, geleceği takip etmek açısından incelenmeye değer.”

   —The Prague Post

    

   “Derinden etkiliyor.”

   —Washington Monthly

    

   “Doğu Avrupa tarihine ilgi duyan herkes tarafından mutlaka okunması gereken bir eser.”

   —Anna Porter, Globe and Mail

    

   “Bu çarpıcı kitabın yazarı olan Snyder, bazılarını rahatsız edecek şekilde cesurca yazıyor. Soykırım teriminin yararlılığını sorguluyor ve onun yerine ‘toplu katliam’ terimini tercih ediyor. Ayrıca, Hitler’in Nihai Çözümü başlığı altındaki bölüme Stalin’in yaptıklarını da ekliyor. … Snyder, göstermelik araştırma yapmıyor; düşüncelerine dikkat ederek sınır çiziyor. Göstermek istediği ise Polonya, Litvanya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’da 14 milyon insanın ölümüne neden olan Nazi ve Sovyetler Birliği’ne ait ortak güçlerin neler yarattığıydı.”

   —The National (Abu Dabi)

    

   “20. Yüzyıl ortalarında Nazi ve Sovyetlerin yarattığı korkuyu yan yana koymayı ve onlara aynı anlatımda yer vermeyi amaçlayan cesur, mükemmel ve şaşırtıcı bir kitap. Başlıkta ‘Kanlı Topraklar’ olarak adlandırılan ve iki rejimin çakıştığı ve birbiriyle mücadele ettiği Polonya, Baltık Devletleri, Ukrayna ve Beyaz Rusya gibi ülkelerin topraklarına odaklanan Snyder, totaliter yapının sayısız kurbanına birer kimlik veriyor. Tam vaktinde yayınlanmış, güvenilir ve iyi yazılmış bir eser. Bana göreyse yılın en önemli tarihi olayı.”

   —History Today

    

   “Kanlı Topraklar, kendi sınıfına has bir eser ve II. Dünya Savaşı ile 1930’ları anlamamızı yeniden derinlemesine şekillendiren gerçek bir gişe rekortmeni. … Bu eser, ölçülü bir yazı ve sağlam muhakemenin zaferidir. … Hikâye, mükemmel bir şekilde erişilebilir düzeyde açık, inandırıcı, heyecanlandırıcı ve içyüzünü anlama konusunda kıvılcım saçıyor… Kanlı Topraklar, yirminci asrın ortasındaki Avrupa konusunda eğitim alan ve verenler için kusursuz bir rehber. Erişilebilir ve fevkalade ayrıntılı olan bu kitap, çokça okunacak ve standart çalışma olarak gösterilecek.”

   —Michigan War Studies Review

    

   “Yirminci yüzyılda Doğu Avrupa’daki 14.000.000 kurbana karşı işlenen kitlesel suçların anılarını koruyan ve tarihini yazan temel bir dönüm noktası. Snyder, çeşitli mağduriyetler yaşayan grupları eşit bir empati kurarak inceliyor ve çoğul zayiatların da sürekli farkında.”

   —Yad Vashem Studies

    

   “Kısa sürede parlayan bir yıldız… Snyder, çok az bilinen tarihi bize sunuyor.”

   —Foreign Policy in Focus

    

   “Titiz araştırmalar içeren Kanlı Topraklar, yirminci yüzyılın en büyük musibetini ilginç ve tedirgin edici bir şekilde anlatıyor.”

   —Ethics & International Affairs

    

   “Birbirini takip eden sıkıntılı sayfalarda Snyder, Kanlı Topraklar üzerinde patlak veren soykırımı anlatıyor. Onca yıldan sonra, onca tarihi olaylardan sonra hala dehşete düşüren ayrıntılar mevcut… Snyder, Batının klasik Yahudi Soykırımı anlayışının Paris, Amsterdam veya Roma’dan uzakta soğukkanlı bir şekilde ölüm dansının yapıldığı kamplarda sonlandırılan hayatların merkezinde olduğunu ortaya çıkarıyor.”

   —National Review Online

    

   “Ustaca yazılmış bir eser… Snyder birçoğumuzun II. Dünya Savaşı’na karşı olan bakış açımızı değiştirmeye zorluyor.”

    —Maclean’s

    

   “Kanlı Topraklar, modern dünyanın en yıkıcı toplu hatıralarının bazılarını araştırıyor. Akademik olarak titizlik ve çekici bir düzyazı ile Snyder, 20. Yüzyılın en ürkütücü toplu cinayetlerinin hem nedenlerini hem de etkilerini açıklama peşine düşüyor.”

   —The Economist, Prospero’nun Günlüğü

   “Kanlı Topraklar, on altı arşiv ve yarım düzine kadar dil tarafından gerçekleştirilen oldukça fevkalade bir çalışmaya dayalıdır. Gücü yavaş ve acımasız detaylardan gelen tarafsız düzyazının sunduğu toplu cinayetlerin titiz tanımları mevcuttur… Muazzam bir çalışma. Avrupa’nın en karanlık günleri sırasında öldürülen milyonlarca erkek, kadın ve çocuktan geriye kalanları anımsatmak için çabalayan bir ilim adamının merhametli çalışması.”

   —Commonweal

   “En üst düzeyde yazılmış ve oldukça rağbet gören bir tarih. Snyder, yalnızca Stalin ve Hitler’in işlediği suçların ardındaki güdüleri etkili bir biçimde nakletmiyor, aynı zamanda detayları anlatırken iyi bir göze de sahip olduğunu gösteriyor. Bu ‘kanlı topraklar’ üzerinde acı çeken bireylerin sayısız hikâyeleri, Stalinist ve Ulusal Sosyalist ideolojiler adına işlenmiş kıyımları insanlaştırıyor. Bu belki de Snyder’in en kayda değer başarısı.”

   —Choice

    

   “Üzerinde çalışılmış, dramatik hale getirilmiş ve tartışılmış zaman ve konuları araştıran Kanlı Topraklar, kendine has muazzam bir çalışma. Doğuda gerçekleşmiş olan ve birçok toplu katliam politikaları arasında yerini alan Yahudi Soykırımına olan bakış açımızı yeniden yönlendirmeye gayret ediyor. … Resmi kayıtlara dayalı bu kitabıyla Snyder, Yahudi Soykırımını bile geride bırakan korkuları ifade ediyor.”

   —Policy Review

    

   “Birçok kitap yararlıdır; bunlardan bir avuç kadarı da önemli olarak nitelendirilir; Kanlı Topraklar, 20. Yüzyıl tarihine ve kendine özgü niteliklerinin arasında olan totaliter ütopyacılığın mal olduğu insan canına olan bakış açımızı değiştiriyor. … Kanlı Topraklar, 20. Yüzyıl tarihinin en zorlu ve en sancılı temasının buruk, duygusal ve kamçılayıcı araştırmasını sunuyor. Bu eseri dikkatlice inceleyen birkaç kişi, totaliter distopya adına yok edilen on dört milyon çarpı bir insanoğlu üzerinde Timothy Snyder’in ustaca gerçekleştirdiği otopsiyi unutacaktır.”

   —The Polish Review

    

   “Kanlı Topraklar, özellikle etnik bir temizlik aracı olan açlığı uygulayan Stalin ve Hitler’in ortak politikasını fazlasıyla aydınlatıyor. Bu oldukça ürkütücü bir hikâye fakat vurgular o kadar etkileyici ki, okuyucu sunulandan fazlasını yanlışsız olarak alıyor.”

   —Contemporary Review (Oxford)

    

   “Nazi Almanya’sının tarihçileri, Hitler’in Nihai Çözüm sürecinde Doğu’daki yıkım stratejisini, Nihai Çözüm’ü ve Generalplan Ost, yani Büyük Doğu Planı’nda özetlenen sömürgeleştirme projesi ve büyük ırk devrimini analiz etmiş. Sovyetler Birliği tarihçileri ise Stalin’in kolektifleşme planını, Büyük Terörü, Gulag Takım Adalarını, güvenilmez olarak nitelendirilen azınlıkların sürgün edilişini ve batı sınırındaki yeni bölgelerin hızlıca Sovyetleştirilmesini analiz etmiş. Her iki durumda da odak noktası, kurbanların kaderlerinden ziyade diktatörlüklerin politikaları ve karar vermeleri olmuştur. Timothy Snyder, kitabındaki baş döndürücü yazılarıyla, birbirini etkileyen, birbiriyle çakışan ve birbirlerini ortaklaşa kışkırtan Hitler ile Stalin’in ölümcül politikalarının yer aldığı coğrafik bölgeye odaklanan Doğu Avrupalı bir tarihçi tarafından sentetik bir anlatım sunuyor. Snyder, ‘kanlı topraklarda’ yaşayan insanlar üzerindeki ortak etkilerin Avrupa tarihinde insan yapımı en büyük demografik felaket ve insan trajedisi olduğunu canlı bir şekilde anlatıyor.”

    —Christopher R. Browning, Frank Porter Graham’da Tarih Profesörü, Kuzey Carolina Üniversitesi, Chapel Hill

    

   “Timothy Snyder, çok az bilinen kaynaklardan yararlanarak Rusya ve Almanya arasında kalan yirminci yüzyıl Avrupa’sı ölüm tarlalarının incelikli, gerçek ve etkili analizlerini yazmış. Üst düzey bir tarih eseri olan Kanlı Topraklar, kendi çağımıza ışık tutarak ders almamızı sağlayabilir.”

   —Timothy Garton Ash, Avrupa Araştırmaları Profesörü, Oxford Üniversitesi, ayrıca The File adlı eserin yazarı

    

   Zafer Günü’nden neredeyse yetmiş yıl sonra İkinci Dünya Savaşı, Batılı dar bir bakış açısıyla algılanmaya devam ediliyor ve 1939-45 savaşı hakkındaki temel sorunlar hala sırrını koruyor. Almanya ve Rusya arasındaki geniş bölgeye atıfta bulunan Kanlı Topraklar adlı bu kitapta Timothy Snyder, Hitler ile birlikte Stalin tarafından zarar verilen Avrupa kıtasının bu az bilinen topraklarını inceliyor ve rahatsız edici bazı sonuçlara ulaşıyor. Müthiş bir dil ve dedektif becerilerini bir araya getiren ve bunun yanı sıra tarafsız bir anlayışa sahip olan Snyder, cesareti az olan tarihçileri yıldıran çok önemli sorunları ele alıyor: En büyük zayiatlar nerede ve ne zaman oluştu? Failleri kimdi? Hangi etnik ve ulusal gruplar kurban edildi? Bu sayılar nasıl hesaplanır ve kanıtlanır? Bu, okuyucularını tarihi yeniden ele almalarını zorlamaya neden olacak bir kitap.”

   —Norman Davies, Amazon Yayınları, Europe: A History adlı eserin yazarı

    

   “Yirminci yüzyılın ortasında on yıldan fazla bir süreçte, Rusya ve Almanya arasındaki bölge, Avrupa ölüm tarlaları idi. Polonya’dan Ukrayna, Litvanya ve Beyaz Rusya’ya kadar on milyonlarca sivil, Sovyetler Birliği ve Nazi Almanya’sı yetkilileri ve orduları tarafından açlıktan ölmeye terk edilmiş, dövülerek, vurularak ve gazla zehirlenerek öldürülmüş. Bu hikâyeyi bildiğimizi sanıyoruz ona kısa etiketlerle atıfta bulunuyoruz: Auschwitz, Gulag gibi. Avrupa’daki ‘kanlı topraklar’ üzerinde yaptığı bu çığır açan ve cesur çalışmasıyla Timothy Snyder, hikâyenin aslında çok daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Kana susamış bu rejimlerin yöntem ve dürtülerini anlattığı bu eseriyle Snyder, yakın geçmişte gerçekleştirilmiş olan toplu kıyımların dolaylı yönden anlatımına duyduğumuz minneti kökten değiştiriyor. Mükemmel bir şekilde araştırılmış olan ve değişken bulgulara uygun olarak duyarlı kalan Kanlı Topraklar, onlarca yıldır bu konu hakkında ortaya çıkmış en önemli eser ve eminim ki kendi alanında bir referans sahibi olacak.”

   —Tony Judt, Postwar and Ill Fares the Land adlı eserin yazarı

    

   “Hiçbir tarihçi böylesi bir kitabı yazamazdı.”

   —Profesör Terry Martin, İdareci, Rus ve Avrasya Çalışmaları Davis Merkezi, Harvard Üniversitesi

    

   “Hitler ve Stalin mezalimi üzerine şimdiye dek yazılmış en kusursuz kitap. … Yale Üniversitesi’nde tarih profesörü ve bir dahi olan Timothy Snyder tarafından yazılan bu eser, hayatımda okuduğum en sarsıcı kitaplardan biri olmuştur. Bu inanılmaz bir kitap. … Her şeyi bildiğimi, her şeyi duyduğumu sanıyordum—Yanılmışım.”

   —Michael Savage, New York Times en çok satanlar yazarı ve Michael Savage Show’un sunucusu

    

   “Polonya’nın yanında Beyaz Rusya, Ukrayna ve Baltık devletlerinin yer aldığı bu tırpanlanmış bölgelere önemli bir bakış sağlıyor.”

   —The Jewsih Journal

    

   “Kanlı Topraklar, konusu nedeniyle okuyucuyu huzursuz ediyor… Kitap çok iyi yazılmış ve kana bulanmış 20. Yüzyılın ortasına ait tarihi araştıranlar için önemli bir kaynak niteliğinde olacaktır.”

   —The Federal Lawyer

    

   “Kanlı Topraklar: Hitler ve Stalin Arasında Kapana Kısılan Avrupa adlı eserinde Timothy Snyder, insanlık tarihinde gerçekleşmiş olan cinayet ve imhanın en kahredici dönemine daha kapsamlı, ileriyi gören ve potansiyel anlamda tartışmalı bir bakış açısı getiriyor… 14 milyon silahsız erkek, kadın ve çocuğun katlinin tüyler ürpertici ve ders verici nitelikteki hikâyesi.”

   —Ottawa Citizen

    

   “Snyder’in bu kitabı, Hitler’in Yahudilere karşı verdiği benzersiz mücadelesini hafifletmeden hem Nazi hem de Sovyetlerin soykırım politikalarını büyük bir resim içinde Yahudi Soykırımını şekillendirmemiz için zorluyor.”

   —Jewish Book World

    

   “Timothy Snyder’in, kitabında cesurca ve hassasiyetle üzerinde durduğu iddia, soykırımın bu iki büyük imparatorluk arasındaki etkileşimin sonuçlarına dayalı olduğu anlaşıldığı takdirde, Orta Avrupa’nın yakın geçmiş tarihinin de doğru bir şekilde ele alınacağıdır… Kanlı Topraklar, ele aldığı zamanın özellikleriyle büyük bir titizliği ve tutkulu bir bağlılığı birleştiriyor. Bir döneme ait atmosferi aktarıyor ve bir dizi korkunç olayı anlaşılabilir hale getirmenin şifrelerini sunuyor.”

   —Weekend Australian

    

   “Etkileyici bir şekilde yazılmış önemli bir eser.”

   —Canadian Jewish News

    

   “Bu kanlı topraklarda ikamet edenlerin nelerle karşılaştığına ve nasıl hayatta kaldıklarına, nasıl birlik olduklarına, nasıl direndiklerine, nasıl sevdiklerine, nasıl ümit beslediklerine, nasıl seyrettiklerine ve nasıl yaşayıp öldüklerine dair ikilem ve korkuyu görüyoruz. Snyder, yazılan bu tarihi Stalin ve Hitler’in elinden sökercesine alıyor ve kurbanların ellerine bırakıyor. Bunların tümü Snyder’in etkileyici yazısıyla birlikte sansürsüz bir şekilde anlatılıyor. O yalnızca, birçok dilde yüzlerce kaynağı bir araya getiren yetenekli bir tarihçi değil aynı zamanda da sivri dilli ve duygusal bir yazar.”

   —The Kiev Post

    

   “Hitler ve Stalin’i birbirine bağlamak, Snyder’in kitabında çığır açan kısma işaret ediyor. Birçok kişi, bu kafa dengi iki deli hakkında tartışmış olabilir fakat tanıdığım hiçbir yazar, Snyder gibi acımasızca analiz etmemiştir. Sovyet kıtlık günleri, (Hitler-Stalin paktı olarak da bilinen) Alman-Sovyet Antlaşması ve Stalin’in Yahudi karşıtlığının mahiyeti yanı sıra bu çarpık ilişkinin neredeyse her yönünü araştırıyor.”

   —The Jewish Exponent

    

   “Kanlı Topraklar, okunmayı hak ediyor. Bu eser, her kelimesinin bir anlam içerdiği eğitici bir tarih kitabı.”

   —Winnipeg Free Press

    

   “Timothy Snyder’in Kanlı Topraklar adlı kitabı, zamanı gelen değil, çoktan vadesi gelmiş bir eser. Bu kitap, Doğu Avrupalı geniş okuyucu kitlesi tarafından ne kadar erken okunursa, bölgenin en çileli, en acılı ikili ilişkilerini ‘sıfırlayacak’ asıl yolun kat edilmesi daha muhtemel görünüyor.”

   —The Moscow News

    

   “Snyder, sahip olduğu edebi irfanla, dünyanın asla unutamayacağı bir konuyu bize sunuyor. Bu kitabı okumak için kendinize vakit ayırın ve sabır gösterin. Bilginin size verecekleriyle fazlasıyla ödülü elde etmiş olacaksınız.”

   —The Exchange (Spokane, Washington)

    

   “Hitler ve Stalin rejimlerinin toptan kıydığı 14 milyon insanın hayatını sorgulayan inanılmaz bir tarih.”

   —Business Insider

    

   “Çok etkileyici ve ürpertici bir tarih… Kanlı Topraklar, daha önce görülmemiş boyutta uyguladıkları vahşetin baş aktörleri Hitler ve Stalin gibi iki totaliter diktatörün deliliklerine ve acımasızlıklarına yeni bir bakış açısı getiriyor.”

   —Sarasota Herald-Tribune

    

   “Snyder, harikulade bir irfan ve insanın midesine kramplar sokan dramı arasındaki dengeyi bulmayı başaran oldukça titiz bir araştırma sonrası bu eseri ortaya çıkarmış. Bu eserde anlatılan olayları korkunç olarak ifade etmek yetersiz kalır. Arşivleri ortaya çıkaran, kurbanları sayı veya istatistik değil, birer birey olarak ele alan ve Hitler ile Stalin’in içgüdülerini açığa çıkaran Snyder, eşsiz, yepyeni, sürükleyici ve muazzam bir çalışma yaratmış.”

   —The Wichita Eagle

    

   “İster Kanlı Topraklar adlı kitabın başından ya da ister dilediğin bir sayfayı açıp herhangi bir paragrafından okumaya başla, anında büyülenecek ve iki hırslı liderin ve takipçilerinin insafsızca gerçekleştirdikleri korkunç olaylara kendini kaptıracaksın… Snyder, sırasıyla insanı bağlayan, dikkat çekici ve korkunç eserinin sayfalarına kurbanların günlüklerinden, hayatta kalanların anlattıklarından, zamanın gazete röportajlarından ve kişisel mektuplardan pasajlar ve ufak yazıları eklemiş… Snyder, bu anlatılanlarla hem Hitler ve Stalin rejiminde karar verme sürecinin ürkütücü hikâyesini hem de II. Dünya Savaşı sırasında Polonya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Baltık cumhuriyetlerinde ikamet eden insanların iç burkan hikâyelerini dokuyor.”

   —Kindle Daily Post

    

   “Oldukça önemli, dikkatlice araştırılmış, ilgi uyandıran ve çok iyi anlatılmış bir eser… Rakamlar ve anlatım insanı oturduğu yere çiviliyor. Snyder’in en büyük çabası yok olan insanlığı geri getirmiş olmasıdır.”

   —Concord Monitor

    

   “Kanlı Topraklar, Berlin ve Moskova’nın hükümet politikalarının, Doğu Avrupa’da akıl almaz acılar ve milyonlarca insanın ölümüne neden oluşunu araştırıyor… Başından sonuna, Kanlı Topraklar adlı kitabında Snyder, sosyal mükemmellik için Nazi ve Sovyet sistemlerinin yarattığı korku ve acıyı zekice resmediyor.”

   —Deseret Morning News

    

   “Snyder’i, Avrupa tarihi âlimlerinden bir adım öne doğru götüren şey, detayları gözden kaybetmeden panoramik bir bakış sunuyor olmasıdır… Kitap, ‘İnsanlık’ adlı başlıkla sona eriyor ve kesinlikle de hümanist bir eser. Ayrıca, neredeyse bir şiir kadar güzel yazılmış, özellikle de kurbanlardan bahsedildiği sırada… Tarihsel ve edebi başarılarına ek olarak, on farklı dilde araştırmanın dahil olduğu bu çalışma, akla uygun olması yönüyle de başarı elde ediyor.”

   —War in History

    

   “Timothy Snyder, Kanlı Topraklar adlı kitabında, 1932-33 Ukrayna’sındaki kıtlığı ve II. Dünya Savaşı sonrası Sovyet anti-siyonist mücadele arasında Doğu Avrupa’daki kanlı ideolojileri ve toplu kıyımları tarihsel bir tuval üzerine etkileyici ve gerçek haliyle resmediyor.”

   —The Browser

    

   “Kanlı Topraklar, özgün Yahudi Soykırımı bilincinin peşinde koşmanın, bilge toplumlarda hala devam ettiği konusunda güven tazeliyor.”

   —The Jewish Daily Forward

   Stok Kodu
   :
   9786057879424
   Boyut
   :
   13,5x21
   Sayfa Sayısı
   :
   592
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   Mart 2022
   Çeviren
   :
   Şefik Turan
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   Kitap Kağıdı
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat